Klajā nāk audio stāstu krājums "100 deči Latvijai"

29.10.2021.

No 29. oktobra raidierakstu formātā klausāmi tekstilmākslinieces Anneles Slišānes stāsti "100 deči Latvijai". Līdz gada beigām ik piektdienu tiks publicētas 10 jaunas epizodes, piedāvājot noklausīties 100 brīnišķīgas mini sērijas par Latviju, Latgali, dabu, sapņiem, vērtībām, autores bērnības atmiņām latgaliešu un latviešu valodās. Raidierakstus veido Latvijas Radio Latgales multimediju studija, stāstus ierunājusi pati autore Annele Slišāne.

Annele Slišāne. Foto: Edīte Husāre

"100 deči Latvijai" pieejami Latvijas Radio mājaslapā un populārākajās podkāstu straumēšanas platformās: ej.uz/Podkasts100DeciLatvijai

Tekstilmākslinieces un audējas Anneles Slišānes stāsti uz valsts simtgadi tapuši projekta #100dečiLatvijai ietvaros. Sākumā tie uz simtgadīgām stellēm ieausti 100 deķos no dažādiem materiāliem - puķēm, augu stiebriem, dažādām šķiedrām, tekstila un arī otrreiz izmantojamiem materiāliem. Kā saka autore, pirmais deķis austs no raganu zāles vībotnes. Noslēdzošais, izmantojot maizes iepakojuma stiprinājumus, lai simboliski godinātu latviešu vērtību - rudzu maizi. Vēlāk darbi izdoti grāmatā, tie pieejami arī vājdzirdīgiem un nedzirdīgiem surdotulkojumā, tāpat izdota īpaša taktila grāmata braila rakstā. Nu deķu stāsti būs pieejami arī audio formātā, ļaujot piedzīvot stāstu krāšņumu, tajos ietverto valodas bagātību un Ziemeļlatgales izloksnes īpašo skanējumu.

Foto: Renāte Lazdiņa

"Tā ir Latvijas kultūras neatņemama sastāvdaļa - latgaliešu valoda, kas ar visām izloksnēm padara mūsu valodu vēl krāsaināku un bagātāku! Lielisks materiāls ausu treniņam un dvēseles bagātināšanai," stāsta raidieraksta "100 deči Latvijai" producente, Latvijas Radio Latgales multimediju studijas vadītāja Renāte Lazdiņa.

Savukārt stāstu autore Annele Slišāne atzīst: "Aušana ir domāšanas veids un pasaules kārtības izpratne, tas ir dzīvesveids un mīlestība, meditācija un gleznošana stellēs. Dečos ir ieausti sapņi, bērnība, visums, brīnumi, ceļojumi laikā un īstenībā. Katram dečam savs stāsts un sava vērtība. Ja noņemtu numerāciju un saliktu stāstus hronoloģiskā secībā, sanāktu biogrāfija par manu bērnību, dzīvošanu Latgales brīnumainajās puķu pļavās. Dabas materiāli mani atveda pie sevis - savas bērnības un savas būtības."

Annele ir gandarīta, ka nu stāsti būs pieejami arī neredzīgajiem un tiem, kam grūti koncentrēties lasīšanai.

"100 deči Latvijai" ir jau otrais Latgales multimediju studijas veidotais orģinālsatura podkāsts. Pirms gada tapis mūsdienu latgaliešu literatūrai veltītais raidieraksts "Puslopys" - sarunas ar autoriem par rakstīšanu, valodu un dzīvi kopumā: ej.uz/Puslopys.

Savukārt no 7. - 11.decembrim pirmizrādi Latvijas Radio 1 piedzīvos pieci lasījumi latgaliešu valodā no Ilzes Spergas debijas stāstu krājuma "Dzeiveiba", kas 2014.gadā saņēmis Latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks" par labāko sniegumu latgaliešu literatūrā. Prozas darbs audio formātā top režisora Kristapa Rasima vadībā, savukārt stiprās Latgales stipros stāstus varēs klausīties aktrises Ingas Misānes - Grasbergas balsī.

Autores: Renāte Lazdiņa/Latvijas Radio & Edīte Husāre/lakuga.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu