KVADRIFRONS tiešsaistē publicē mācību materiālus skolēniem

09.04.2020.

Teātra trupa KVADRIFRONS radījusi mācību materiālus vidusskolām par vēstures un mākslas tēmām, balstoties izrādes "Zvēri ir nemierīgi" saturā. Tie iekļauj deviņus video, kuru sagatavošanā piedalījusies literatūras zinātniece Eva Eglāja - Kristsone, kultūrpētnieks Deniss Hanovs, kustību māksliniece Simona Orinska un dramaturgs Evarts Melnalksnis. Materiāli un stundu plāni skolotājiem pieejami tiešsaistē KVADRIFRONA mājaslapā, sākot ar 8.aprīli.

Mūzikas teātra izrāde "Zvēri ir nemierīgi" tapa 2019. gada pavasarī teātra trupas KVADRIFRONS mākslinieciskās programmas ietvaros Rīgas cirka ziloņu stallī. Tās vēstījums tika balstīts biogrāfiskos motīvos no komponista Dmitrija Šostakoviča dzīves 1930. gadu vidū - laikā, kad Padomju Savienībā arvien spēcīgāk izpaudās Staļina represijas pret tās iedzīvotājiem, tai skaitā māksliniekiem. Izrāde risināja arī Latvijas politiskajā un mākslas vēsturē aktuālas tēmas: padomju režīma politika un attieksme pret indivīdu, kā arī mākslinieku loma tajā.

Mācību materiālos iekļauti video ar jomas ekspertu - kultūrpētnieka Denisa Hanova, literatūras zinātnieces Evas Eglājas - Kristsones, kustību mākslinieces Simonas Orinskas un mūzikas teātra dramaturga Evarta Melnalkšņa komentāriem, kā arī informāciju par tādām parādībām kā LPSR Rakstnieku savienības dibināšana, socreālisms, ķermenis laikmetīgajā teātrī un autoriem V. Belševicu, I. Ziedoni, Aristoteli u.c.

Plašāka saruna ar kultūrpētnieku Denisu Hanovu par kultūras nozīmi totalitārās un demokrātiskās valstīs būs saistoša arī vidusskolu jau absolvējušajiem. Literatūras, kulturoloģijas un vēstures nodarbībām sagatavoti stundu plāni ar darba lapām skolēniem, taču video var tikt izmantoti arī politikas, mūzikas, drāmas un citās nodarbībās. To veidošanā iesaistīti izglītības speciālisti Inese Vilciņa, Māris Bušmanis un Ilze Vaivode, dramaturgs Evarts Melnalksnis, video speciālists Tālivaldis Tālis Āboliņš, producenti Keita Melle un Miķelis Raudseps.

Mācību materiāli pieejami tiešsaistē KVADRIFRONA mājaslapā: kvadrifrons.lv/ekultura/ematerials.

Izglītības speciāliste Inese Vilciņa skaidro: "Šā brīža attālinātajā mācību procesā īpaši noderēs video, kurus var izmantot gan tēmas ievadam, gan temata apguvei saturiski, piemērojot jautājumus vai atsevišķus uzdevumus no pievienotā materiāla. Klātienes mācībās būs izmantojami arī pievienotie stundu plāni un skolēna darba lapas. Video veidoti tematiski un skolēniem uztverami, demonstrējot piemērus gan no izrādes, gan attēlus, kas atsauc atmiņā noteiktas personības, laika posmus vai atslēgas vārdus."

"Covid-19 krīze sabiedrību ievietojusi mājas izolācijā. Par laimi to nevar salīdzināt ar ieslodzījuma sajūtām un nedrošību, kas tika atspoguļotas izrādē "Zvēri ir nemierīgi". Tomēr pastāv bīstamība, ka līdzības kļūst plašākas, ja ierobežojumi tiek izmanti politiskiem mērķiem un demokrātisko brīvību vājināšanai. Šādi procesi šobrīd novērojami arī tepat, Eiropā - Ungārijā. Mācību materiāli mudina analizēt varas attiecības ar indivīdu kā vēsturiskos apstākļos, tā arī šodienas kontekstā. Turklāt izglītojošo saturu padziļina spilgti fragmenti no izrādes," par projekta aktualitāti izsakās dramaturgs Evarts Melnalksnis.

Projektu producē teātra trupa KVADRIFRONS sadarbībā ar British Council Latvia un VSIA Rīgas cirks.

Papildu informācija:
Keita Melle
tālr. 29455669
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
www.kvadrifrons.lv

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu