Liepājā top daļa no jaunās Latvijas simtgades filmas "1906"

02.11.2017.

"Kontrastējošu raksturu sadursme un mēģinājums uz lielā ekrāna radīt to atmosfēru, kādā veidojās latviešu nācija," tā savu topošo filmu "1906" raksturo režisors Gatis Šmits. Lielākā daļa filmas darbības norisinās tā laika Rīgā, taču pusi no kinolentes šobrīd uzņem Liepājā, kur filmēšanas grupa iedvesa jaunu elpu universitātes bijušajā kopmītņu ēkā.

Filmas darbība norisinās 1906. gada novembrī, 1905. gada Krievijas impērijas revolūcijas izskaņā Rīgā. Stāsta galvenais varonis sociāldemokrātu kaujinieks Pelēkais pēc neveiksmīga uzbrukuma rūpnīcas kasei uz laiku patveras Tīnūžos – sava drauga un cīņu biedra Alberta dzīvoklī. Tur Pelēkais satiek ideālistisko skolotāju Violetu, kas izceļas ar tam laikam nepierasti radikāliem uzskatiem un ambīcijām dzejā. Atšķirīgu motīvu vadīti, drīz viņi dodas uz Rīgu, kur sākas romantisma un neprātīgas vardarbības mēnesis.

Režisors Gatis Šmits pie šī stāsta strādā vairākus gadus - viņš darbu trīs reizes pārrakstījis un 2009. gadā Latvijas Nacionālajā teātrī pat veidojis izrādi ar gandrīz tādu pašu nosaukumu un tematiku.

“Mūsu galvenais uzdevums ir kaut kā salauzt šo priekšstatu par 1905. gada revolūciju. Mums vēl Rīgā stāv pieminekļi, tepat Liepājā visur ir šie nosaukumi. To vajag skaidri ieraudzīt, jo tā ir daļa no mūsu vēstures, tas ir laiks, kad mūsu nācija sāka veidoties pa īstam,” saka režisors Gatis Šmits.

Arī filmas galvenās lomas atveidotājs – Liepājas teātra aktieris Mārtiņš Kalita akcentē 1905. gada revolūcijas notikumu nozīmi, norādot, ka šis vēsturiskais laiks gadu gaitā ir kļuvis par tādu kā mītu un apaudzis ar leģendām, tāpēc veidot kinolenti par šo periodu bija tikai likumsakarīgi.

“Protams, bija, kas gāja tīri ar labām domām par revolūciju, par Latvijas brīvību, bet tik daudzi cilvēki bija vienkārši – kā Pelēkais, kurš bija vienkāršs džeks un viņi darīja vienkāršas lietas. Viņi zaga muižas un ņēma naudu,” norāda Kalita.

Pusi no filmas šobrīd uzņem Liepājas Universitātes bijušo kopmītņu ēkā Baseina ielā, kas vairākus gadus stāvējusi tukša. Filmai tā izvēlēta, jo  visprecīzāk atbilstot stāstā atainotajam laika posmam. Ēkas telpas jau no vasaras ieņem dažādu filmēšanas laukumu veidolu - piemēram, bordeli, drēbnieka darbnīcu un dzīvokli.

“Tā ir ļoti īpatnēja vieta, maigi izsakoties," atzīst režisors. "Mēs esam milzīgu enerģiju ieguldījuši, lai šeit varētu uzturēties. Un tā ir liela pretestība arī no šīs mājas puses, bet mēs esam viņu izrakuši no būvgružiem un lēnā garā apdzīvojuši.”

Filma "1906" ir Latvijas valsts simtgades projekts, kas pie skatītājiem nonāks 2018. gada novembrī.

Avots: Latvijas Sabiedriskie mediji

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu