Novembra sākumā norisināsies simpozijs "Žanim Lipkem – 120"

12.10.2020.

 

Novembra sākumā norisināsies simpozijs "Žanim Lipkem – 120" Lipkes memoriālā prezentēs bunkura virtuālās realitātes pieredzi un grāmatu "Lipke’s List"

No š. g. 2. līdz 8. novembrim, atzīmējot Latvijā zināmākā cilvēku glābēja Žaņa Lipkes 120. dzimšanas dienu, norisināsies simpozijs ar plašu programmu. Nedēļas laikā memoriālā tiks prezentēta grāmata "Lipke’s List" ("Lipkes saraksts”), atklāta Diānas Dimzas-Dimmas izstāde "Mājvieta", kā arī prezentēta virtuālās realitātes pieredze "Lipkes bunkurs" – pirmais šāda veida projekts Latvijas muzejos. Simpozija ietvaros norisināsies starptautiska konference "Pilsoniskā drosme demokrātiskai nākotnei" sadarbībā ar Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtu. Nedēļas nogalē notiks Jāņa Znotiņa režijā tapušās izrādes bērniem un vecākiem "Puika ar suni" seansi. Šie un citi notikumi ir bez maksas.

Simpozija mērķis ir Žaņa Lipkes 120. jubilejas gadā pievērst sabiedrības uzmanību pilsoniskās drosmes un līdzdalības tēmai, kā arī iezīmēt Žaņa Lipkes memoriāla izglītības centra "Drosmes māja" izveides plānus. Godinot Latvijas vēsturē nozīmīgas personības, pasākumu programma norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Grāmatas "Cilvēkglābējs Žanis Lipke" ievadā memoriāla dibinātājs Māris Gailis raksta: "Latviešu sabiedrībā Žaņa Lipkes vārds it kā zināms, taču nav bieži minēts. Domāju, ka izceļot Lipkes fenomenālo darbību un citu glābēju stāstus, varētu mēģināt parādīt medaļas otru pusi – to, ka starp latviešiem, kā jebkurā tautā, ir bijuši ne tikai nelieši, bet arī svētie. Tādējādi Lipkes muzejs kļuva arī par latviešu lietu – Žanis Lipke bija latvietis, kura stāsts jāizstāsta mums pašiem."

 

Simpozija programma:

Pirmdiena, 2. novembris: Simpozija atklāšana ar grāmatas "Lipke’s List" atvēršanu un lasījumiem.

2018. gadā iznākušās grāmatas "Cilvēkglābējs Žanis Lipke" tulkojums "Lipke’s List" pirmo reizi angliski lasošai auditorijai piedāvā rakstu un atmiņu apkopojumu par Žaņa un Johannas Lipkes izvērsto ebreju glābšanas darbu nacistu okupācijas gados Latvijā.

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9. Iepriekšēja reģistrācija

Otrdiena, 3. novembris: Diānas Dimzas-Dimmas izstādes "Mājvieta" atklāšana.

Izstāde veidota, atsaucoties un mazāk zināmajiem, bet precīzi dokumentētajiem cilvēkglābšanas pieredzes stāstiem 2. pasaules kara laikā un ikdienas māju pieredzi šodienas Latvijas ikdienā.

Māksliniece sasaista māju zaudējumu, cilvēka nespēju atrast mājvietu ne vien ar kara vēsturi, bēgļu gaitām, ebreju bērnu glābšanas mēģinājumiem, bet arī ar aktuālo pieredzi, kad daļa sabiedrības turpina dzīvot šaurās telpās, daudzdzīvokļu namos. Īpaši pandēmijas laikā, kad katrs centās atrast vietu, kurai jūt piederību, var būt netraucēts, bet citus vajāja vientulība un nemiers, mājvietas un patvēruma tēma ieguva jaunu aktualitāti. Skaudri iezīmējās atšķirīgā dzīves telpas pieredze – vieniem lauku mājas, iespēja pamest blīvi apdzīvot pilsētu; citiem – ikdienas pieredze dzīvoklī cieši trinoties vienam ap otru, bezdarbs. Neviens no šiem pagaidu stāvokļiem, protams, nav salīdzināms ar gadiem ilgām bailēm tikt atklātam un pamanītam. Tie, kuri slēpni pameta pārāk ātri, savu izdzīvošanas hroniku nespēja dokumentēt. Izdzīvo tas, kurš māk sēdēt nekustīgi, bet kura prātu aizpilda domu pasaule.

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9. Iepriekšēja reģistrācija

Trešdiena, 4. novembris: Jauno mediju mākslinieku (Ieva Vīksne, Līga Vēliņa, Kaspars Lēvalds, Lauris Taube) radītā "Lipkes bunkura" virtuālās realitātes pieredzes atklāšana

Pēc Žaņa un Johannas Lipkes jaunākā dēla Zigfrīda Lipkes – Ziga – skiču burtnīcā atrastās vienīgās pagrīdes telpas skices memoriālā ir apskatāma bunkura fiziskā rekonstrukcija, kurā var ielūkoties vienīgi no augšas. Ar mērķi rast spilgtāku pieredzi un dziļāku izpratni, sadarbībā ar jauno mediju mākslinieku grupu tapusi "Lipkes bunkura" virtuālās realitātes versija. 3D virtuālās realitātes brilles ar vizualizāciju, skaņas un gaismu palīdzību ļaus piedalīties interaktīvā stāstā – nokļūt slēptuves šaurajā pagrīdes telpā zem Lipkes ģimenes malkas šķūņa Ķīpsalā, uzzināt par dramatisko notikumu vēsturisko fonu un ielūkoties Žaņa un Johannas Lipkes izvērstajā vajāto cilvēku glābšanas pagrīdes darbībā. "Lipkes bunkurs" ir pirmais šāda mēroga virtuālās realitātes pieredzes projekts muzejā Latvijā.

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9. Iepriekšēja reģistrācija

Ceturtdiena, 5. novembris: Latvijas Universitātes un Žaņa Lipkes memoriāla konference "Pilsoniskā drosme demokrātiskai nākotnei – Žanim Lipkem 120"

Sadarbībā ar LU Filozofijas un socioloģijas institūta lietišķo pētniecības projektu MemoTours  "Sarežģītais vēsturiskais mantojums Latvijā: holokausta tūrisma vietas starp piemiņas kultūru, mūsdienu tūrisma pieprasījumu un piedāvājumu", konference pievērsīsies praktiskiem un teorētiskiem holokausta memoriālās kultūras jautājumiem Latvijā. Īpaša uzmanība konferencē tiks pievērsta Žaņa Lipkes memoriāla sociālekonomiskās ietekmes izvērtējumam tā pirmajā darbības desmitgadē un ļaus iesaistīties diskusijā par pilsoniskās izglītības un sabiedrības integrācijas tēmām, saistībā ar memoriāla iecerētā izglītības centra "Drosmes māja" izveidi.

Norises vieta: Latvijas Universitātes un Microsoft Inovāciju centrs, Kalpaka bulvāris 4. Iepriekšēja reģistrācija

Piektdiena, 6. novembris: Jauniešu videofilmu skate "Ko man nozīmē drosme?", "The Last Laugh" filmas demonstrēšana, sarunas par drosmi, humoru un sensitīvām tēmām

Priekšstats par to, kas ir pilsoniski aktīva pozīcija – kas ir drosme, sabiedrībā nemitīgi mainās. Ar skatu uz Žaņa Lipkes memoriāla izglītības centra "Drosmes māja" izveides ieceri, savu aktuālo versiju par drosmi īsu videofilmu formātā piedāvās jaunieši. Vakara turpinājumā klātienē un tiešsaistē norisināsies sarunas par drosmi un humoru ar sabiedriski aktīvu cilvēku dalību.

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9. Iepriekšēja reģistrācija

Sestdiena, svētdiena, 7.-8. novembris: Sietspiedes darbnīcas ar Diānu Dimzu-Dimmu, virtuālās realitātes pieredze jauno mediju mākslinieku pavadībā, Jāņa Znotiņa režijā tapušo “Istabas teātra” izrādes bērniem un vecākiem “Puika ar suni” seansi

Pēc Ineses Zanderes grāmatas bērniem "Puika ar suni" motīviem tapusī izrāde būs neticams piedzīvojumu stāsts par varonīgu puiku, kurš kopā ar savu ģimeni un suni paveica brīnumu, izglābjot daudzu cilvēku dzīvības. Izrāde paredzēta bērniem no 6+ vecuma.

Režisors: Jānis Znotiņš Dramaturģe: Ance Muižniece Mākslinieks: Renis Suhanovs Aktieris: Emīls Krūmiņš

Norises vieta: Žaņa Lipkes memoriāls, Mazais Balasta dambis 9. Iepriekšēja reģistrācija

Jau iepriekš ziņots, ka 30. septembrī, svinīgā ceremonijā Žaņa Lipkes memoriāla direktore Lolita Tomsone saņēmusi Vācijas Federatīvās Republikas ordeņa "Par nopelniem" Nopelnu krustu ar lenti. Tas ir visaugstākais apbalvojums, kuru Vācija piešķir par ieguldījumu sabiedrības labā.

Simpozijs "Žanim Lipkem – 120" tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijai – 100" atbalstu.

Izrādes "Puika ar suni" bezmaksas seansus sponsorē Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecība Rīgā. Izrāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijas skolas soma" satura radīšana” un izdevniecības "Liels un mazs" atbalstu.

Plašāka informācija: www.lipke.lv

Reģistrācija pasākumiem: e-pasts Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! tālrunis 6 720 25 39

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu