Rīgas Motormuzejā tikās jaunieši, kuri rada un dara Latviju

15.05.2018.

Sestdien, 12. maijā, Latvijas valsts simtgades Jauniešu Rīcības komiteja jeb Svētku Rota kopā ar biedrību “Latvijas Mazpulki” Rīgas Motormuzejā organizēja starptautisku forumu “Jaunās simtgades pavasaris”, kas vienkopus pulcēja jauniešus no visas Latvijas, kā arī Lietuvas, Igaunijas un Somijas. Foruma mērķis bija izcelt jauniešu iniciatīvas, kas jau realizētas vai vēl tikai taps īstenotas Latvijas valsts simtgadē godam un cienīgi, lepni un priecīgi, stāstot savas valsts stāstu un veidojot nākotnes Latviju.

Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietniece Latvijas valsts simtgades jautājumos Selga Laizāne akcentēja unikālo situāciju, kurā atrodamies - kaut arī gaidītākais notikums vēl ir priekšā, jau šobrīd varam lepoties ar  padarīto darbu, valsts simtgadi godinot:

“Uz valsts simtgades programmu raugoties, ir milzīgs gandarījums. Šobrīd esam tādā brīdī, kad ne tikai plānojam, ne tikai sagatavojamies, bet varam arī izbaudīt padarītā darba augļus”. Savukārt “TUESI.LV” 100 iedvesmas stāstu projekta vadītājs Vilis Brūveris foruma dalībniekiem vēlēja meklēt un atrast to unikālo veidu, kā katrs pats var veidot Latviju labāku.

Foruma programma bija plaša un daudzveidīga, jo tika stāstīts par visdažādākā mēroga pasākumiem visdažādākajās vietās. Ar starptautiskas labās prakses piemēriem dalījās Lelde Kristiāna Vozņesenska, kura vada Svētku Rotas iniciatīvu „Latvijas karoga ceļš, kā ietvaros īpaši austs Latvijas karogs viesojas pie tautiešiem visdažādākajās pasaules vietās. Karogs jau pabijis 3 kontinentos, 18 valstīs, 55 notikumos. Savukārt Teija Perttula, projektu vadītāja no Somijas, stāstīja kā Somijas simtgade tiek daudzināta ar bērnu un jauniešu aktivitātēm organizācijā “4H”. Šī organizācija piedāvā dažādas iespējas un aktivitātes bērniem un jauniešiem vecumā no sešiem līdz divdesmit astoņiem gadiem. 4H turpina tradīciju, kas dzimusi 1917. gadā, kad Somija kļuva par neatkarīgu valsti - tika stādīts neatkarības simbols egle. Valts simtgadi gaidot, organizācija pārdeva īpašas paciņas ar egļu stādiem, un šie līdzekļi tika virzīti jaunu stādu iegādei un bērnu un jauniešu izglītošanai dabas jautājumos. Tāpat organizācijas mazākie dalībnieki, tāpat kā viņu priekšteči pirms piecdesmit gadiem, stādīja paši savu mežu, tā dodot artavu savas valsts dabas sargāšanā. Mūsu kaimiņvalsts Igaunijas svinībās uzsver prieka, svinību un jautrības klātbūtni  valsts dzimšanas dienā.  Maarija Lissa – Soe stāsta, ka uz Igaunijas dzimšanas dienas svinībām tiek ielūgti visi, un drīkst dāvināt visu, kas šķiet atbilstošs. Dāvana var būt pasākums, labais darbs, dāvana var būt konkrēta lieta, un var būt arī dziesma. Pagājušajā vasarā notikušajos Bērnu un jauniešu Dziesmu svētkos, studentu grupa ierakstīja šo svētku himnu. Šobrīd jaunieši veido satelītu, kurā tiks ierakstīta šī konkrētā dziesma, lai to varētu atskaņot arī Kosmosā. 

Foruma otrajā daļā dalībnieki stāstīja Latvijā realizētu projektu pieredzes stāstus, izceļot  Latvijas valsts simtgades programmas vēstījumu: Es radu Latviju! Es daru Latviju! ES ESMU LATVIJA! No Simts stundām futbolā līdz simts dančiem, no Simtgades klubu nakts līdz nacionālo dārgumu atklāšanai, piedzīvojuma vai iedvesmas stāsts, austs galdauts, izaudzēts sīpols, organizēts mūzikas notikums, krāsots soliņš vai uzziedināta puķe, pārgājiens, futbola vai basketbola mačs, izlasīta grāmata, atbalsts sirmgalvim vai grafiti zīmējums.

 “Arī es sajutos lepna, ka man tika dota iespēja plašākai publikai pastāstīt par Latvijas Kultūras kanona konkursu un savu pieredzi tajā. Šis konkurss noteikti sniedz iespēju vēl labāk izprast mūsu kultūras vērtības un uzzināt vairāk gan ikdienā, gan svētkus gaidot!”, tā Alvīne Paštore, vidusskolniece, kura trīs gadus veiksmīgi piedalījusies Latvijas Kultūras kanona konkursā.  Alvīne atzīst, ka visu foruma dalībnieku stāsti bija aizraujoši un no katra varēja gūt kādu atziņu, tomēr meitene īpaši izceļ divus no tiem: “Visa pasākuma laikā bija jūtama ļoti patīkama svētku gaisotne. Atmiņā noteikti paliks visi foruma dalībnieki, kuri ar savu degsmi un aizrautību stāstīja par saviem Latvijas 100 projektiem, taču visvairāk iedvesmoja un aizrāva pārgājiens 100km 18 h un Labo darbu festivāls Zemgalē. Lai sekmētu bērnu un jauniešu piederību savai skolai, vietējai kopienai un valstij un veicinātu viņu pilsonisko līdzdalību, patstāvību, atbildību un piedalīšanos Latvijas valsts simtgades svinēšanā un Latvijas valstiskuma stiprināšanā, Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar pašvaldību izglītības pārvaldēm/izglītības speciālistiem, pirmsskolas, vispārējās izglītības, profesionālās izglītības un interešu izglītības iestādēm un, pieaicinot ekspertus no nevalstiskajām organizācijām, organizē Labo darbu festivālus. Rudenī tie notiks arī Vidzemē, Kurzemē un Latgalē. 

Daugavpilietis Jorens Dobkiewiczs pauda atziņu: „ Dalība šajā pasākumā patiešām ļāva  izjust, ka jauniešu  rīkotie notikumi Daugavpilī ir nozīmīgi un vajadzīgi, un ļāva ieraudzīt, kā tie papildina Latvijas simtgades svinību programmu.”

Dienas noslēgumā viena no foruma organizatorēm Elīna Jogure dalās priekā par izdarīto, norādot uz patieso lepnumu par jauniešiem un viņu paveiktajiem darbiem: “Katrs iniciatīvas stāsts lika apjaust, cik daudz ir darošu jauniešu, un tā bija tikai maza daļiņa no visas Latvijas. Jutu lepnumu, ka esmu saistīta ar valsts simtgades veidošanas darbiem. Domāju, ka katrs no foruma dalībniekiem sajuta sevī Latviju mazliet vairāk un mīļāk, kamēr klausījās iedvesmojošos stāstus par īstenotajiem projektiem, kas dzimuši un auguši mūsu zemītē.”

Iniciatīvu īsteno Latvijas valsts simtgades jauniešu rīcības komiteja sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju un biedrību “Latvijas Mazpulki”. Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas valsts budžeta finansējuma un Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades programmes finansējuma ietvaros.

Papildu informāciju par “JAUNO SIMTGADES PAVASARI” meklē “Svētku rotas” Facebook lapā https://www.facebook.com/SvetkuRota/  un Latvijas valsts simtgades digitālajā platformā www.lv100.lv .

 

Papildu informācija:

Linda Pastare
Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste
Kultūras ministrija
Tel.: 67330339; Mob.tel.:29374438
e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
www.lv100.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu