Rīgas Skolu muzejā atklāta izstāde par Latvijas brīvības cīņu jaunajiem varoņiem
28.11.2019.Līdz 2020. gada 30. aprīlim Rīgas Skolu muzejā (K.Barona ielā 99) skatāma izstāde "Rīgas skolēni Latvijas Neatkarības karā 1918-1920", kas vēsta par bērnu un jauniešu iesaistīšanos cīņās pret Bermontu, varonību un Lāčplēša Kara ordeņa saņemšanu.
Izstādes centrā ir 18 Rīgas jauniešu - Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru varonības stāsti.
Viņu vidū ir 14 gadu vecais Fridrihs Brikmanis un 16 gadīgā Valija Veščuna–Jansone, kura izlūkgājienā spēcīgā ugunī viena no pirmajām šķērsoja Lielupi un kopā ar dažiem kareivjiem izturēja niknu cīņu. Aleksandrs Bērziņš - vispirms Skolnieku rotas un 3. Jelgavas kājnieku pulka kareivis, tad Kara skolas kadets un virsnieks 17 gadu vecumā.
Izstādē izmantoti arhīvu materiāli, tā laika preses izdevumi, lielformāta fotogrāfijas un īsfilmas. Tie rāda grūto situāciju, kad Latvijas armijai, tikko veidojoties, nabadzīgos apstākļos un steigā, Latvijas tautai: skolotājiem, ierēdņiem, zemniekiem, kadetiem un skolēniem bija jāpieņem neikdienišķi lēmumi un jādodas ierakumos. Ekspozīciju papildina kauju atribūtika no Latvijas Kara muzeja. Izstādes atmosfēru rada skaņu un gaismas efekti, attēlojot kara laika situācijas – briesmas, neziņu, drosmi un bērnišķību. Izstādes apmeklētāji ir aicināti apsēsties "ierakumos" un, "tumsā" klausoties šodienas vidusskolēnu ierunātos atmiņu stāstījumus, uzdot sev jautājumu: "Vai es šodien dotos aizstāvēt Latviju?"
Izstādes vēstījums – Latvija, neskatoties uz sarežģīto situāciju un daudzajiem ienaidniekiem, smagu cīņu rezultātā, arī pateicoties pusaudžu vecuma Rīgas zēniem un meitenēm, atguva neatkarību.
Rīgas skolēnu varonībai veltītā izstāde iekļaujas Latvijas valsts simtgades programmā, kurā 2019. gads pasludināts par varonības gadu.
Izstādes darba laiks: darba dienās plkst.10.00-17.00.