Simtgades ceļa karte iezīmē pozitīvu pavērsienu Latvijas un diasporas attiecībās

04.08.2017.

“Valsts izaugsmei kritiski nepieciešams apvienot vietējos centienus ar to spēku, kas ir mūsu cilvēkos ārpus Latvijas. Kopīgi vēl tāls ceļš ejams, tomēr pirmā Eiropas Latviešu kongresa ietvaros izstrādātā Simtgades ceļa karte jau iezīmē paradigmas maiņu Latvijas un diasporas attiecībās, tās veidojot uz abpusējas sadarbības pamata un plašā nozaru tvērumā,” uzsver Eiropas Latviešu apvienības (ELA) vicepriekšsēde Elīna Pinto.

Simtgades ceļa kartes izveidei jūlija beigās Rīgā un uz prāmja Rīga - Stokholma atvērtai domu apmaiņai un sadarbības iniciatīvu apkopošanai pulcējās 283 dalībnieki no 25 valstīm Eiropā un arī ārpus tās, arī Latvijas valsts iestāžu, pašvaldību, nevalstisko organizāciju, uzņēmumu un mediju pārstāvji.

Pirms kongresa ELA veiktā aptauja liecināja, ka vairums lepojas ar Latvijas tēlu pasaulē, kultūras un vides jomām, taču tādos jautājumos kā sabiedrības veselība, tiesiskums, ekonomika un mediji retais pauž lepnumu par sasniegto. Simtgades ceļa kartes mērķis bija apkopot konkrētas idejas diasporas un Latvijas sadarbībai, kā arī ierosmes valsts attīstībai uz otrās simtgades sliekšņa. Daudzo diskusiju un domnīcu rezultātā ir izstrādāti vairāk nekā 30 uzdevumi, veidojot Latviju, ar ko lepoties.

“Kopīgi darāmā ir daudz, tāpēc būtiski izvirzīt prioritātes. Papildus fundamentāli nozīmīgajam ilgtermiņa darbam latviskās izglītības jomā strādāsim, lai efektīvāk iekļautu diasporu Latvijas mediju telpā un ekonomikas un inovācijas sistēmā, tai skaitā, atvieglojot zināšanu pārnesi un ārvalstīs iegūtās profesionālās kvalifikācijas atzīšanu Latvijā. Pienesumu valsts budžetam nestu arī Eiropā nopelnīto pensiju neapliekamā minimuma aizsardzība pie pārcelšanās uz Latviju,” skaidro Elīna Pinto.

Viņa norāda, ka uz Simtgades ceļa kartes pamata ELA sniegs komentārus pašlaik noritošajai Nacionālā attīstības plāna pārvērtēšanai. Paveiktais tiks izvērtēts, 2019. gadā pulcējoties nākamajā Eiropas Latviešu kongresā vai visas pasaules latviešus vienojošā forumā.

Pirmo Eiropas Latviešu kongresu 2017. gada 28.-30. jūlijā Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros organizēja Eiropas Latviešu apvienība sadarbībā ar partneriem Latvijā. Kongress tika sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu, un tā norisi atbalstīja Ārlietu ministrija un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra. Kongresu papildināja sadarbībā ar Kultūras ministriju un Pasaules Brīvo latviešu apvienību rīkotā Pasaules Latviešu konference, kas 30. jūlijā notika Rīgā.

FOTO no Eiropas Latviešu kongresa

Par Eiropas Latviešu apvienību

ELA ir apvienojušās 23 latviešu un latviešu sadraudzības nevalstiskās organizācijas no 18 Eiropas valstīm ārpus Latvijas. ELA mērķis ir pārstāvēt Eiropas latviešu diasporas intereses, saskaņot biedru organizāciju darbību informācijas, latviskās izglītības un kultūras un pilsoniskās līdzdalības jomās, kā arī veicināt sadarbību starp biedru organizācijām un partneriem Latvijā. ELA ir Latvijā reģistrēta biedrība ar sabiedriskā labuma organizācijas statusu.

Informāciju sagatavoja:
Dace Helmane
ELA komunikācijas konsultante
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
+371 29110260

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu