Pasaules pirmizrāde pirmajai 21. gadsimta latviešu oriģināloperetei "Trīs zvaigznes. Zigfrīds"

13.10.2021.

Lāčplēša dienas vakarā, 11. novembrī plkst. 19.00 VEF kultūras pils Lielajā zālē Operetes teātris aicina skatītājus uz pirmās 21. gadsimta latviešu oriģināloperetes, Platona Buravicka un Jura Hirša "Trīs zvaigznes. Zigfrīds" - pasaules pirmizrādi ekranizētā versijā un tikšanos ar radošo komandu.

Operete – biogrāfisks stāsts par Zigfrīdu Anna Meierovicu ir Operetes teātra veltījums Latvijai. Galvenajās lomās: soprāns Sonora Vaice (Kristīne Bakmane), soprāns Jolanta Strikaite-Lapiņa (Anna Meierovics), tenors Valters Gleške (Zigfrīds).

Biogrāfiska stāsta muzikāls inscenējums ekranizētā versijā par Latvijas kā valsts rašanos un par Zigfrīdu Anna Meierovicu, kurš panāca Latvijas valsts izveidošanu de jure un de facto, izveidoja Latvijas diplomātisko dienestu, ataino notikumus no laika, kad Meierovics bija Bēgļu komitejas biedrs, līdz pat nāves brīdim, kad viņš ir jau Starptautiski atzīts diplomāts.

Agija Ozoliņa-Kozlovska, Operetes teātra mākslinieciskā vadītāja, projekta producente:

"Šis iestudējums top Operetes teātra un Latvijas Operetes fonda sadarbībā, lolots jau kopš 2017. gada, tas ir veltījums Latvijai valsts simtgadē. Stāsts par sapni, par drosmi un tālredzību, par uzupurēšanos un pašaizliedzību. Meierovics bija neordināra, visu mīlēta personība, idejas par  Latvijas suverenitāti spārnots, viņš brauca pa visu pasauli, un viņam vērās visas pasaules valstu augstāko amatpersonu durvis. Viņš klauvēja pie tām. Ja viņu pa vienām meta laukā, viņš gāja pa otrām, gāja gandrīz vai pa logu. Un... viņam līdzi bija mākslinieka Anša Cīruļa zīmēta kartiņa – Latvijas karte! Būdams ar augstu inteliģenci apveltīts vīrs, viņš lieliski saprata mākslas vērtību."

Komponists Platons Buravickis un libreta un dzejas autors Juris Hiršs, atsaucoties Latvijas operetes fonda ierosmei, radījuši pirmo 21. gadsimta latviešu oriģinālopereti. Tās muzikālajā audumā žanriski mijiedarbojas operete, mūzikls, reps, valši, tango, tajā vērojama daudzveidīga, – gan plastiska, gan ostinēta ritmika.

"Platona Buravicka radītā, izcilā mūzika solistiem, dejotājiem un simfoniskajam orķestrim būs absolūti negaidīts pārsteigums mūzikas gardēžiem. Tajā vitāla, svaiga, līdz šim komponista daiļradē nedzirdēta lirika, brīnišķīgi gaiši dzidra, klasiski romantiska melodika, kas kā spārnojošs iedvesmas avots paliekot vēl ilgi klausītāju dvēselēs un sirdīs, savijas ar laikmeta ainas raksturojošu skaņu partitūru, ko muzikāli organiski diriģents Valdis Butāns ietērpis skaņas režisora Andra Ūzes veidotajā audio ierakstā ar solistiem un Operetes simfonisko orķestri," stāsta Agija Ozoliņa-Kozlovska

Dr. hist. Jānis Šiliņš: "Z.A. Meierovics, kurš bija viens no Latvijas valsts dibinātājiem un viens no sava laika spilgtākajiem neatkarības izcīnīšanas simboliem, neapšaubāmi būtu pelnījis sevišķu uzmanību. Uzvaras diplomātiskajās cīņās valsts dibināšanas laikā bija ne mazāk svarīgas kā uzvaras kaujas laukā. Ne velti Meierovicu pēc atgriešanās brīvajā Latvijā sagaidīja kā varoni. Turklāt viņš bija visai neordināra personība, cilvēks ar milzu darba spējām, lielisku paškontroli, neapstrīdamu patriotismu, "dabas dotu" diplomāta talantu. Latvijai ir jāgodina savi varoņi!"

Izrādes veidotāji

Lomās: Kristīne Bakmane –Sonora Vaice (soprāns), Anna Meierovics – Jolanta Strikaite-Lapiņa (soprāns), Zigfrīds Anna Meierovics – Valters Gleške (tenors), kā arī Aivars Krancmanis (basbaritons), Andris Daņiļenko (baritons), Andris Kipļuks (tenors), Matīss Millers, Jānis Kirmuška, Edgars Lipors, Henrijs Kozlovskis, Adams Vaicis, Ernests Vīgners, Dāvids Kristofers Loks. Kristīnes.

Dejotāju-solistu pāris Egija Abaroviča un Reinis Rešetins ir kā simbolisks Zigfrīda Meierovica un Kristīnes Bahkmanes dublants dejas-kustību valodā, operetes teātra dejotāju grupa – Roberta Gailīte, Kate Ikauniece, Edvards Kurmiņš, Aigars Larionovs, ēnu teātra valodā veido personības daļu, kuru izrādē vizualizējam. 

Režisore-režisore inscenētāja-montāžas režisore Dace Micāne-Zālīte, diriģents Valdis Butāns, horeogrāfe Lilija Lipora, māksliniece Sandra Strēle, kostīmu māksliniece Odeta Birmane, scenogrāfijas izpildījums Rolands Strelčs, grima māksliniece Liāna Repule. Kinooperatoru komanda Kamrana Kurbanova, Edgara Aivara vadībā.

Producents Operetes teātris un tā mākslinieciskā vadītāja Agija Ozoliņa-Kozlovska.

Iestudējuma patrons: Robins un Ieva Hull (Šveice), izrāde top ar VKKF mērķprogrammas "Latvijai 100", Latvijas Operetes fonda, Rīgas domes un ALA Latviešu fonda līdzfinansējumu.

Operetes–biogrāfiska stāsta muzikālā inscenējuma ekranizētās versijas pasaules pirmizrāde gaidāma 11. novembrī plkst. 19 VEF kultūras pilī, 12. novembrī plkst. 19.00 koncertzālē Cēsis, kā arī visā Latvijā.

 

Kristīnes āriju no Platona Buravicka (mūzika) un Jura Hirša (librets un dzeja) operetes "Trīs zvaigznes. Zigfrīds" iespējams noklausīties ŠEIT.

Biļetes Biļešu Paradīzes kasēs un internetā:www.bilesuparadize.lv/lv/event/102822

Papildus informācija: www.operetesfonds.lv

 

Informāciju sagatavoja: 

Elza Hlevicka, Operetes teātra sabiedrisko attiecību speciālists

m.t.+371  25 123 143, Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu