Valsts robežsardzes vēsture izstāstīta jaunā dokumentālajā filmā “Sargāj’ savu tēvu zemi”

14.11.2018.

Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Latvijas Televīzijā tapušas trīs dokumentālās filmas par Valsts policijas, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vēsturi simts gadu garumā. Jau piektdien, 16. novembrī, pirmizrādi piedzīvos filma par robežsardzi – “Sargāj’ savu tēvu zemi”.

Nākamgad Valsts robežsardze svinēs savu simtgadi un dokumentālais stāsts “Sargāj’ savu tēvu zemi” ir mēģinājums ieskatīties tās gandrīz gadsimtu senās vēstures līkločos. Par robežsardzes pirmajiem gadiem saglabājušās fotogrāfijas muzejos un arhīvos, taču kinoarhīva nav, tādēļ dokumentālajā filmā vēsturiskie notikumi rekonstruēti inscenējumos. Filma vēsta arī par mūsdienām un par dienestu stāsta bijušie un pašreizējie robežsargi, kā arī vēstures pētnieki.

Uzņemšanas komanda atzīst, ka simts gadu vēsturi ietilpināt vienā filmā bijis visai sarežģīti, jo robežsardzes pagātne ir dažādiem notikumiem bagāta. Inscenējumi veidoti ar īpašu rūpību, lai ainas no robežsargu ikdienas un sadzīves atveidotu pēc iespējas precīzāk. Filmēšana notika Latgalē. Zilupes un Kaplavas pagastā izdevās atrast autentisku vidi, bet puišiem, kuri iejutās robežsargu lomās, tika speciāli šūti formas tērpi.

Robežsardzes vēsture cieši savijas ar visas valsts likteni, tādēļ filma ir ļoti emocionāla, sevišķi runājot par 1940. gada notikumiem.

Piemēram, epizode, kā 1940. gada 9. oktobrī apcietināja robežsargus, uzņēma Indras pamatskolā – tajās pašās telpās, kur traģiskie notikumi risinājās. Filma aptver arī deviņdesmitos gadus un to, cik sarežģīta bija robežsardzes atjaunošana neatkarīgajā valstī. Deviņdesmito gadu sākumā nebija naudas pat, lai apģērbtu un pabarotu robežsargus. Savukārt pēdējo gadu vēsturi iezīmē starptautiska sadarbība – jau vairākus gadus Latvijas robežsardzes kuģi uzmana ne vien robežu Baltijas jūrā, bet peld arī plašākos ūdeņos, kur līdz ar Eiropas Savienības robežas sargāšanu nodarbojas ar cilvēku glābšanu un pārrrobežu noziedzības apkarošanu.

Dokumentālās filmas “Sargāj’ savu tēvu zemi” pirmizrāde LTV1 16. novembrī plkst. 21.15.

Filmas autori: režisore Dace Slavinska, žurnāliste Judīte Čunka, operatori Uvis Burjāns un Armands Rudzītis. Filmas Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros tapusi sadarbībā ar Iekšlietu ministriju un Valsts robežsardzi. Tā ir nozīmīgs ieguldījums Valsts robežsardzes vēstures apkopošanā un saglabāšanā.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu