Ģimenes diena “Simtiem ideju pavasarim”

Ģimenes diena “Simtiem ideju pavasarim” — Latvija 100

Vieta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu iela 10/20, Rīga)

Ģimenes diena “Simtiem ideju pavasarim” — Latvija 100

Datums:24.03.2018

Ģimenes diena “Simtiem ideju pavasarim” — Latvija 100

Laiks:12:00 — 16:00

2018. gada 24. martā, plkst. 12.00–16.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) aicina bērnus, ģimenes un draugus uz Ģimenes dienu “Simtiem ideju pavasarim”, ko veltīsim pavasara saulgriežiem, Lieldienu svinēšanas tradīcijām un izstādei “100 priekšmeti no Somijas”. 

Ekspozīcija, kas tapusi par godu Somijas valsts neatkarības simtgadei un šobrīd viesojas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM), piedāvā lielisku iespēju intriģējošā un kreatīvā veidā uzzināt pašu somu viedokli par Somiju un somiskumu. Izstādē katru neatkarības gadu raksturo viens priekšmets ar ikdienišķu, inovatīvu vai humoristisku nokrāsu. Unikāla 100 objektu kolekcija parāda dinamisku, panākumiem pilnu un radošu valsts attīstības ceļu, pa kuru somi atnākuši līdz mūsdienām. Visi eksponāti ir ražoti vai dizainēti Somijā, un to būtība cieši saistīta ar dzīvošanu šajā zemē. Ikviens priekšmets ir savā ziņā pārsteidzošs stāsts, kas atklāj skatītājam somu sabiedrībai svarīgas vai aktuālas tēmas.

Ģimenes diena - izziņas galds. Foto: Anna Dzene

Ģimenes dienas gaitā dalībnieki varēs gan tuvāk iepazīties ar izstādi “100 priekšmeti no Somijas”, gan vēlreiz atklāt pastāvīgo ekspozīciju, gan piedalīties dažādās radošās aktivitātēs pavasara noskaņās. Darbnīcas, spēles, uzdevumi un mīklas rosinās atklāt Somijas dizaina pasauli 100 gados, uzzināt stāstus par interesantākajiem objektiem un salīdzināt somu tautas tradīcijas ar latviešu paražām.

Ģimenes dienu plkst. 12.00 DMDM atklās Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra “Mazā Ģilde” bērnu un jauniešu vokālā ansambļa “Podziņas” muzikālais priekšnesums, aicinot baudīt pavasara priekus un iedvesmojot katru klātesošo atraisīt fantāziju kopīgā darbā. 24. martā muzejā būs pieejamas sekojošas darbnīcas: 

MANS PIRMAIS DATORS. Iepazīsti datoru kopā ar Somijas grāmatas varoni Rūbiju – griezīsim un līmēsim!

Izdevniecības “Koši un droši” vadītajā darbnīcā iztēlosimies un veidosim savus datorus no papīra. Datori mainās, un to lietošanas iespējas nemitīgi uzlabojas, tāpēc liksim lietā iztēli, lai radītu īpašas un neatkārtojamas datora funkcijas. Darbā tiks izmantoti materiāli no grāmatas “Sveika, Rūbij! Ceļojums datora iekšienē”, kuras autore ir Linda Liukasa – programmētāja, stāstniece un ilustratore no Helsinkiem (Somija).

STIEPLĪŠU ROTU DARBNĪCA. Vada māksliniece Zane Vilka

Pavasarī, kad mostas daba un putni vij ligzdas, aicinām mākslinieces Zanes Vilkas darbnīcā savīt savu stieplīšu rotu. Procesā izmantosim īpašu metālmākslas darināšanas ierīci – valci, caur kuru rota iegūs unikālu veidolu.

MUMINU ĢIMENE. Izveido filca glezniņu ar muminu ģimenes tēliem!

1956. gadu izstādē “100 priekšmeti no Somijas” pārstāv kompānijas “Atelier Fauni” dibinātājas, mākslinieces Helenas Kūskoski (Helena Kuuskoski) darinātais mumins, kas ir izcilās rakstnieces Tūves Jansones (Tove Jansson) daudzu pasaulē populāro grāmatu tēls. Lelles-mumini starptautiski tika prezentēti 1956. gadā Ziemeļvalstu galvaspilsētu kopīgajā izstādē Kopenhāgenā. Darbnīcā, apgūstot vilnas velšanu tehniku ar filcējamo adatu, apspriedīsim leļļu muminu personāžu raksturu un to attēlošanas iespējas.

SPĒLES UN MĪKLAS. Izmēģini Somijas galda spēli “Fortuna”, mini mīklas un orientējies muzejā!

Jau kopš 20. gadsimta sākuma Jiveskiles tautskolotājam Juho Jusilam (Juho Jussila) mieru nelika doma, kāpēc tik daudzi koka priekšmeti, kas tiek izmantoti somu mājās un skolās, ir ievesti no ārzemēm. 20. gadu nogalē viņš beidzot varēja atvērt savu ražotni, kurā tika izgatavotas arī attīstošas koka rotaļlietas. Jusilas radītā spēle “Fortuna” tirgū parādījās 1926. gadā, un tā kļuva ļoti populāra gan Somijā, gan citviet pasaulē. Reklāmās tika stāstīts, ka “Fortuna” spēlē Velsas princis, ķeizars Vilhelms un Musolīni. Šo spēli somi spēlē vēl šodien.

 

Dalības maksa: 5,00 EUR no personas (cenā iekļauta dalība visās darbnīcās, kā arī muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un izstādes “100 priekšmeti no Somijas” apskate).

 

PAR ĢIMENES DIENĀM

Reizi sezonā, parasti uz lielajiem svētkiem (Lieldienas, Līgo svētki, Ziemassvētki utt.), Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs rīko pasākumus ģimenēm – “Ģimenes dienas”. Katra pasākuma programma atšķiras, taču tradicionāli tā tiek veidota atbilstoši izstādēm, kuras apskatāmas muzejā. Tās ir drop-in (atvērtais pasākums; māja, kur vienmēr var iegriezties) veida aktivitātes visas dienas garumā, uz kurām dalībniekiem nav iepriekš jāpiesakās, un tām var pievienoties jebkurā laikā.

Pasākuma dienā darbojas viena vai vairākas no muzeja piedāvātajām darbnīcām. Ģimenes dienu mērķis ir iepazīstināt gan lielos, gan mazos ar muzejā redzamo un, radoši strādājot darbnīcās, to visu atainot savos darbos. Aicinām Ģimenes dienas apmeklēt visai ģimenei kopā, jo mēs ticam, ka kopīga darbošanās stiprina ģimenes saites, kā arī tas ir lielisks veids jaunu draugu iegūšanai.

MĒRĶAUDITORIJA: Ģimenes ar bērniem vecumā no 4 līdz 12 gadiem, draugi. Aicināti visi interesenti!

DALĪBAS MAKSA: 5,00 EUR no personas. Cenā iekļauta dalība visās darbnīcās un muzeja ekspozīciju apskate.

IEPRIEKŠĒJA PIETEIKŠANĀS: Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

ATBILDĪGĀ PAR PASĀKUMU: Agrita Pore, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izglītības darba kuratore, T: (+371) 67 830917, E: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

PAPILDU INFORMĀCIJA: T: (+371) 67 222235, E: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

INTERNETA RESURSI:

www.lnmm.lv

www.100objects.fi/latviesu

FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

YOUTUBE: muzejsDMDM

TWITTER: @DMDMmuzejs

INSTAGRAM: @DMDMmuzejs

#lnmm   #DMDMmuzejs   #100ObjectsFromFinland   #DMDMmuzejs

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu