Māksla un zinātne: DZIRDAMAIS VISUMS. RIXC mākslinieku eksperimenti ar radio signāliem no Irbenes radioteleskopa RT-32, Skrundas RLS un Venta-1.

Māksla un zinātne: DZIRDAMAIS VISUMS. RIXC mākslinieku eksperimenti ar radio signāliem no Irbenes radioteleskopa RT-32, Skrundas RLS un Venta-1. — Latvija 100

Vieta Rīga

Māksla un zinātne: DZIRDAMAIS VISUMS. RIXC mākslinieku eksperimenti ar radio signāliem no Irbenes radioteleskopa RT-32, Skrundas RLS un Venta-1. — Latvija 100

Datums:18.09.2017 — 21.09.2017

Tiecoties atklāt visneparastākās šķautnes, savienojumus un pārklājumus neatkarīgās Latvijas valsts vēsturē, RIXC aktualizē mākslas un zinātnes sadarbību. Projekta iecere ir izveidot unikālu ekspozīciju sēriju par dažādām Latvijas zinātnes nozarēm, interpretējot tās no mākslas skatpunkta. Pirmā RIXC izveidotā ekspozīcija “Dzirdamais Visums” ir veltīta Latvijas radio astronomijai un tā tiks prezentēta Eiropas Planetārās zinātnes kongresa programmā, kas norisināsies Radison Blue viesnīcā, Rīgā no 17. līdz 22 .septembrim, 2017.

Lai izpētītu Visuma dzīles un paplašinātu zinātnes robežas, mākslinieki no RIXC jau ilgstoši eksperimentē ar radio signāliem uz Zemes un Kosmosā. Kā sadzirdēt Visumu? Izrādās, zinātnieki izmanto Visuma “noklausīšanos”, un mākslinieki arī. 2001. gadā RIXC pirmo reizi organizēja simpoziju “Akustiskās telpas laboratorija”, eksperimentējot ar radio signālu uztveršanas un raidīšanas iespējām, meklējot kopsakarības starp jauno elektronisko telpu Internetā, un Visumu, kuru var “aizsniegt ar dažādām ierīcēm - tostarp, radioastronomijas instrumentiem, radio amatieru tehniku, komunikācijas satelītu tehnoloģijām.

Mākslinieku Rasas Šmites un Raita Šmita radītajos skaņas mākslas darbos un audiovizuālajās datu interpretācijās tiek izsekots Latvijas radioastronomijas attīstībai no neatkarības atgūšanas un RT32 atjaunošanas līdz Latvijas pirmā satelīta Venta-1 palaišanai šogad, kā arī tiek atklāti mīti un fakti par Skrundas RLS signālu.

Izstādē “Dzirdamais Visums” īpaši izveidotos mobilos objektos tiks demonstrēts RIXC audiovizuālais mākslas pētījums “RT-32” par Irbenes radioteleskopa vēsturi, Padomju armijas aiziešanu un zinātnieku ienākšanu, antenas konversiju un pirmajiem zinātniskajiem novērojumiem, kā arī skaņas mākslinieku eksperimentiem šajā radioteleskopā. RIXC demonstrēs arī video intervijas ar zinātniekiem no pētījuma par “Skrundas signālu”. Būs apskatāmi arī jaunradīti mākslas darbi un datu interpretācijas no pirmā Latvijas satelīta “Venta-1”.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu