TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju

TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju — Latvija 100

Vieta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20)

TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju — Latvija 100

Datums:08.11.2018 — 20.01.2019

No 2018. gada 8. novembra līdz 2019. gada 20. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) izstāde “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” caur materiālās kultūras liecībām vēstīs par Latvijas sabiedrību dažādos vēstures posmos. Kā tapa latviskais, kāda loma tajā bija dizainam? Kā dažādos laikos diskutēts skaisto, par laikmetīgo, par dizaina un mākslas robežām? Kā dizains mainās līdz ar labklājības svārstībām? Kādu ideju ietekmē radušies jauni dizaina virzieni?

Dizains tiecas būt laikmetīgs - dizaineru piedāvātie risinājumi bieži vien nāk tieši laikā kā atbilde kādai funkcionālai problēmai, vajadzībai vai patērnieciskai iekārei. Veiksmīgs dizaina risinājums ir tieši laikā un nevarētu būt radies citā brīdi, tas ir neizbēgami saistīts ar konkrētā brīža tehnoloģijām un estētiskajiem priekšstatiem, tādejādi iemiesojot lietās sava laika sabiedrības vērtības un ikdienu. Savulaik tieši laikā bija gan Ansis Cīrulis un Jūlijs Madernieks ar tekstilijām un tolaik aktuālajiem mēbeļu ansambļiem, gan darbnīca BALTARS, 1930. gadu izcilākie grāmatu izdevumu paraugi (Zelta ābele), Minox, „VEF. Spīdola”, Rīgas porcelāna rūpnīcas dizains 1960. gados, Rīgas plakāta skola, Zaigas un Māra Gaiļu “Mēbeles jauniem cilvēkiem” un citas Latvijas kultūras kanona vērtības dizainā un arhitektūrā.

Arturs Riņķis (1942). Kinētiskā objekta “Vēja koks” makets. 1981. Slīpēts tērauds, saplāksnis. Publicitātes foto no DMDM kolekcijas

Izstāde “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” atskatīsies uz 100 gadiem, kopš Latvijas dibināšanas, tas sakrīt ar laika posmu, kad dizains pakāpeniski kļuva par patstāvīgu disciplīnu, atšķeļoties no mākslas, arhitektūras, amatniecības un rūpniecības. Izstāde “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” nebūs hronoloģisks stāsts par sasniegumiem simtgades griezumā, epizodes dizaina vēsturē tiks virknētas, meklējot kopīgās tēmas un izejas punktus dažādu periodu dizaineru darbībā.

Paralēli izstādītajiem dizaina priekšmetiem izstādē būs arī videomateriāli, fotogrāfijas un citas liecības, kas atklāj kontekstus, kuros šie priekšmeti tika radīti un lietoti. Izstāde top izmantojot Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumu, kā arī Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Valsts kinofotofono dokumentu arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un citu atmiņas institūciju krājumus.

Izstādi papildinās rakstu krājums, kurā varēs iepazīties ar pētnieciskiem rakstiem par nozīmīgām vēstures lappusēm Latvijas dizainā, piemēram, par Jūlija Madernieka mantojumu, Armijas ekonomisko veikalu, kā modernāko Baltijā 1930. gados, Kārļa Irbīša konstruētajām saplākšņa lidmašīnām, rūpnīcas VEF grafisko identitāti, kinētiskās mākslas projektiem u.c. Otru kataloga daļu veidos intervijas, kas dokumentē aculiecinieku stāstus par svarīgām laika zīmēm dažādos periodos no 20.gs 30. gadiem, līdz mūsdienām.

Paralēli izstādei Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs gatavo plašu pasākumu programmu: zinātnisko konferenci, radošās darbnīcas, tikšanās, ekskursijas un citas aktivitātes.

 

PROJEKTA VADĪTĀJA: Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, T: (+371) 67 830900, E: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

IZSTĀDES DARBA GRUPAInese Baranovska, Kolektīvs - Ilze Kalnbērziņa Praz un Zane Zajančkauska, Kristīne Budže, Irēna Bužinska, Rūta Rinka, Dace Ļaviņa, Ieva Zvejniece, Austra Stupele, Liene Granovska, Kristīne Šica 

IZSTĀDES DIZAINS: Ilze Kalnbērziņa Praz (Kolektīvs) un Zigmunds Lapsa

 

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

2018. gada 7. septembris 14. oktobris satelītizstāde “Pēteris Martinsons. Līnija un forma”:
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / 3. stāva vestibils. Skārņu iela 10, Rīga

2018. gada 19. oktobris 2. decembris satelītizstāde “Latvijas nauda”:
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / 3. stāva vestibils, Skārņu iela 10, Rīga

2018. gada 7. decembris 2019. gada 3. februāris satelītizstāde “Kinētiskās mākslas
izstādei “Forma. Krāsa. Dinamika” 40”:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / 3. stāva vestibils, Skārņu iela 10, Rīga

2018. gada 11. decembris zinātniskā konference
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā izstāžu zāle, Skārņu iela 10, Rīga

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu