"Latvijas skolas somas" pilotprojekts Rekavā

13.12.2017.

Rekavas vidusskolas un pārējo novada skolu skolēniem Latvijas dzimšanas dienas mēnesī bija iespēja projekta "Latvijas skolas soma" ietvaros noskatīties divas brīnišķīgas, izglītojošas izrādes.

6. novembrī Viļakas kultūras namā 1. – 4. klašu skolēni izrādē – lekcijā “Sīki putni, diži putni” bērni guva izglītojošu informāciju par brīnumaino putnu pasauli. Emocionālajā, asprātīgajā stāstā par putnu dzīvi skolēni klātienē tikās ar brīvmākslinieku Edgaru Liporu un mūziķi Goran Goru īstajā vārdā Jāni Holšteinu-Upmani. Interesantā un saistošā veidā, klausoties, rēķinot un dziedot, skolēni guva papildus zināšanas par Latvijas putniem. Izrāde bērniem patika un viņi ar nepacietību gaida nākamo šāda veida izrādi.

21. novembris novadu skolu skolēniem bija kā brīvdienu turpinājums, jo visi devās uz Viļaku, lai skatītos Kārļa Krūmiņa izrādi „Lidojošais šķīvītis”.

Pie ieejas durvīm Viļakas pamatskolā mūs sagaidīja 2 aktieri, kuri, kā vēlāk noskaidrojās, ir zinātnieki. Dodamies uz klasi – noslēpumaino ceļojuma vietu. Kad nodziest gaisma un griestos iemirdzas zvaigznes, tiešām jūtamies kā īstā kosmosā.

Vai bez mums plašajā visumā ir vēl kādas dzīvas un saprātīgas būtnes, vai šīs būtnes ir draudzīgas? Lai arī 4. - 6. klase astronomiju vēl nemācās, tomēr aktīvi iesaistījās dažādos aprēķinos, piemēram, cik km ir gaismas gadā un salīdzināt attālumu līdz Mēnesim un Marsam? Zinātnieki pavēstīja, ka no Saules līdz Zemei gaisma nonāk 8 minūtēs un 19 sekundēs un vienā sekundē gaisma var gandrīz 8 reizes apjoņot apkārt zemeslodei pa ekvatoru.

Bērni aizrautīgi piedalījās ceļojumā, un daudzus patiešām nodarbināja jautājums: „Vai dzīvas būtnes atrodas, piemēram, uz Marsa? Vai mēs varēsim kādreiz doties uz turieni? Vai ir lidojošie šķīvīši?”

Meklējot nezināmos iemītniekus un nezināmās planētas, bērni iepazinās ar interesantiem zinātnes atklājumiem un teorijām. Domāju, nebija vienaldzīgo, klausoties stāstu par citplanētiešu nolaupīto meiteni. Bērniem rosināja aizdomāties, ka būtiska ir ne vien atvērtība jaunām zināšanām, bet arī vēlme un spēja izšķirt, kas ir īsts un kas ir izdomāts. Izrāde patika visiem.

Lūk, ko saka Agija: „Man ļoti patika izrāde, uzzināju daudz ko jaunu. Patika aktrise. Ļoti patika piedalīšanās rēķināšanā. Citplanētiešu esamībai neticu. Kaut tādas izrādes notiktu biežāk!”

Viktorija: „Es citplanētiešus iztēlojos zaļus, lielām acīm un mazām ausīm. Es domāju, ka viņi ir labi, un, kad atbrauks pie mums, viņi ar mums iepazīsies un dzīvos kopā ar mums. Es ļoti gribētu aizlidot uz Marsu. Šī izrāde man ļoti patika, jo varēja atbildēt uz dažādiem jautājumiem.”

Izrāde „Lidojošais šķīvītis” bērniem ļoti patika: gan netradicionāli iekārtotā telpa, gan iespēja pašiem aktīvi domāt un atbildēt uz jautājumiem, gan aizraujošie stāsti un arī zinātniece Samira Adgezalova, kuru daudzi pazīst kā „Svešās sejas” Karīnu.

Paldies pilotprojekta koordinatorei Inesei Circenei par transporta nodrošinājumu un radīto iespēju vērot jaukās izrādes.

Informāciju sagatavoja: Rekavas vidusskolas skolotājas Aina Cibule un Daina Pužule

Avots: vilaka.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu